Warsztaty ESO dla Przemysłu  
  Jesteś w: Warsztaty ESO / Projekt E-ELT

  Warsztaty ESO

  Branże przemysłu

  Program

  Materiały z konferencji

  Miejsce

  Rejestracja

  Lista uczestników

  Organizatorzy

  Patroni medialni

  ESO - co to jest

  ESO i przemysł

  ESO i Polska

  Projekt E-ELT

  Materiały dla prasy

  Kontakt





Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (E-ELT)

Projekt E-ELT (European Extremely Large Telescope) jest priorytetowym programem ESO na najbliższe lata. Od końca 2005 roku organizacja pracowała nad koncepcją olbrzymiego teleskopu. Będzie to instrument ze zwierciadłem o średnicy ponad 39 metrów, czyli wielkością można go porównać do połowy stadionu piłkarskiego. Po rozpoczęciu obserwacji za kilka lat, stanie się największym teleskopem optycznym na świecie.

Zwierciadło teleskopu będzie składać się z prawie 1000 segmentów, każdy o rozmiarze po 1,4 metra i grubości zaledwie 50 milimetrów. Wszystkie segmenty razem dadzą zwierciadło odpowiadające teleskopowi o średnicy 39,3 metra. Powierzchnia zbierająca światło będzie mieć 978 metrów kwadratowych.

Wybrano już lokalizację dla teleskopu - zostanie wybudowany na górze Cerro Armazones w Chile, niedaleko Obserwatorium ESO Paranal. Zdecydowano już także o pierwszych pracach przygotowawczych pod budowę, a w najliższej perspektywie ogłaszane będą przetargi na poszczególne elementy projektu.

Teleskop E-ELT będzie wielkim skokiem technologicznym w możliwościach obserwacyjnych astronomii i prawdopodobnie umożliwi wiele rewolucyjnych odkryć. Projekt E-ELT znajduje się na mapie drogowej European Strategy Forum on Research Infrastructures oraz ASTRONET European Infrastructure Roadmap for Astronomy.

E-ELT to nowoczesna technologia, bardzo prestiżowy projekt inspirowany badaniami naukowymi, który zawiera wiele innowacyjnych rozwiązań. Oferuje wiele możliwości dla rozwoju i transferu technologii, liczne szanse do uzyskania kontraktów i dostarcza okazji do pokazania możliwości przemysłu krajów członkowskich ESO.


Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie (CAMK PAN) Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO)
Wykonanie: Krzysztof Czart, część zdjęć: (c) Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO)