Warsztaty ESO dla Przemysłu  
  Jesteś w: Warsztaty ESO / ESO - co to jest

  Warsztaty ESO

  Branże przemysłu

  Program

  Materiały z konferencji

  Miejsce

  Rejestracja

  Lista uczestników

  Organizatorzy

  Patroni medialni

  ESO - co to jest

  ESO i przemysł

  ESO i Polska

  Projekt E-ELT

  Materiały dla prasy

  Kontakt





ESO - co to jest?

ESO, czyli Europejskie Obserwatorium Południowe, to międzynarodowa organizacja przeznaczona do prowadzenia badań astronomicznych z południowej półkuli Ziemi. Obecnie jest jedną z głównych insytucji na świecie prowadzących obserwacje kosmosu z powierzchni naszej planety.

Organizacja powstała w 1962 roku na mocy konwencji podpisanej przez pięć krajów: Belgię, Francję, Holandię oraz Szwecję. Z upływem lat grono krajów członkowskich poszerzyło się i obecnie obejmuje 14 państw, w tym największe kraje Unii Europejskiej. W trakcie ratyfikacji umów o przystąpieniu są Polska oraz Brazylia.

ESO posiada wielkie obserwatoria z nowoczesnymi teleskopami astronomicznymi, zlokalizowane na terenie Chile - na pustyni Atakama, jednym z najsuchszych miejsc na Ziemi. Miejsca z obserwatoriami ESO to La Silla, Paranal, Chajnantor i Armazones.

La Silla jest najstarszym obserwatorium ESO, posiada kilka teleskopów średniej wielkości, w tym teleskop, na którym zamontowany jest najskuteczniejszy na świecie łowca planet pozasłonecznych - spektrograf HARPS. W Paranal znajduje się z kolei "okręt flagowy europejskiej astronomii" - teleskop VLT, złożony z czterech ośmiometrowych teleskopów i czterech pomocniczych teleskopów 1,8-metrowych. Gdy teleskopy te pracują razem jako interferometr, VLT potrafi uzyskiwać obrazy o rozdzielczości lepszej niż Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

Na płaskowyżu Chajnantor wybudowana została w 2013 roku sieć radioteleskopów milimetrowych i submilimetrowych o nazwie ALMA. Jest największym tego typu teleskopem na świecie. Jest to projekt globalny, z udziałem Europy, Ameryki Północnej i Azji Wschodniej. Europa jest reprezentowana przez ESO.

ESO planuje też budowę teleskopu nowej generacji - Ekstremlanie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT). Będzie to instrument ze zwierciadłem o wielkości połowy stadionu piłkarskiego. Ta olbrzymia inwestycja właśnie się rozpoczyna. Teleskop E-ELT zostanie wybudowany na górze Cerro Armazones.


Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie (CAMK PAN) Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO)
Wykonanie: Krzysztof Czart, część zdjęć: (c) Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO)